Plníme Vaše sny o domově ve skutečnost

Jedna barva za druhou a jejich působení na člověka

03.02.2013 21:26
 Bílá

Neexistuje jedna bílá, i tato barva má široký rejstřík, odrážející tóny ostatních barev např. smetanová, slonová kost, bílá chladná jako led a bílá košile po desátém vyprání atd. Má největší odrazivost ze všech barev, proto se bílou natírají plochy, které se nesmějí přehřívat. Není docela pravda, že malý prostor pomocí bílé opticky zvětšíme. V tmavých koutech nebo stinném bytě se bílá mění na šedou. Bílá zvětšuje nejlépe tam, kam dopadá slunce.

Minimalistické interiéry, vzývající absolutní čistotu formy i obsahu, mají bílé stěny, bílé rámy, bílý nábytek, bílé nádobí atd. Nejsou vhodné pro každého, spousta lidí se v nich cítí jako nazí – bílá ze všech stran působí neosobně, protože odráží světlo, předměty i pocity. Chybí v takových interiérech lidské teplo.

Bílý nátěr dokáže sjednotit i nesourodé prvky do podobné polohy, takže starožitná komoda, nová skříňka a židle po babičce pak mohou stát vedle sebe a působit velmi příjemně.

Žlutá

Má schopnost vyjadřovat pozitivní náladu, pohodu a teplo. Tmavá místnost se žlutými stěnami vypadá mnohem světlejší, než kdyby její stěny zůstaly čistě bílé. Zvolíte-li v pokoji žlutou dominantu (závěs, stůl) určí optimistický charakter celého prostoru, protože s ostatními barvami a předměty snadno navazuje vztahy a ony se mu podřídí.

Nezapomeňte, že existuje i svítivě žlutá studená, která otupuje prostorový dojem a je na první pohled nepříjemná.

Oranžová

Dokáže oklamat tak, že si myslíte, že v místnosti je o několik stupňů tepleji než ve skutečnosti. Tím, že odráží hodně světla, vzbuzuje totiž intenzivní pocit tepla a štěstí.

Mohla by také přebíjet jiné pozitivní pocity, proto nepatří do kuchyně a jídelny, kde se máme soustředit na úplně jiné požitky, než je pocit  štěstí a také, pokud máte potíže s vysokým tlakem se jí raději vyhýbejte, protože její tryskající energie ho dokáže ještě zvednout.

Červená

Přesahuje-li do oranžové, nenajdete teplejší barvu. Pokud chcete v místnosti upozornit na nějaký kus nábytku, tak jej natřete červenou barvou, bude nepřehlédnutelný. Na ploše může být jen v opravdu velkých místnostech, protože je dokáže opticky zmenšit do útulné komůrky, a to nejen krátké, ale i nízké. Ideální by bylo, kdyby vás potom nenavštěvovaly osoby impulzivní až vzteklé, s vyšším krevním tlakem, chronickými bolestmi hlavy a nadměrnou chutí k jídlu.

Pro schopnost vyvolávat chuť k jídlu se často objevuje na plastických nádobkách – kdo v nich vidí něco dobrého, neodolá.

Při barevném ladění se nejlépe hodí k neutrální a zároveň kontrastní bílé, ale také s oranžovou, žlutou i růžovou.

Zelená

Devět psychologů z deseti radí: potřebujete se uklidnit? Dívejte se do zeleného! Ano. Zelená je barva rovnováhy – možná proto, že sídlí přímo uprostřed barevného spektra. Opravdu uklidňuje a dodává naději. Zelená je barvu, která tlumí energii a zpomaluje fyziologické procesy, proto je vhodná do místností určených k odpočinku nebo rozjímání.

Světlé odstíny osvěžují, dodávají energii a zároveň rozšiřují a rozjasňují prostor. Tmavě zelená naopak zklidňuje, v interiéru umí ze čtvercové místnosti vyrobit úzkou nudli.

 

 

Některé barvy vyvolávají silnou emocionální odpověď a chytré použití světla může zvyšovat nebo tlumit náladu. Takže než začnete zdobit pokoj, rozmyslete si, jak se chcete cítit. Např. v domácí pracovně, která využívá hodně přirozeného denního světla, můžete jako hlavní barvu použít chladnou modř nebe, abyste podpořili myšlení a klidnou atmosféru. Žlutá barva je výborná v kuchyni a vytváří citronově svěží povzbuzení, nebo útulný rodinný prostor, pokud použijete teplejší odstín. Rozhodnete-li se pro vášnivé horkokrevné schéma červených odstínů v obývacím pokoji, pak tedy vybírejte povrchy a látky, které zvyšují tuto vjemovou náladu. Vyberte barvu, která má vysoký lesk, a použijte ji na dřevěné kusy, přepychové samety a hladké satény na čalounění. Nízkoúrovňová svíčková světla jistě dovedou tuto náladu k dokonalosti.

Je několik emocí, pro které jsou určité skupiny barev inspirující. Tyto emoce mohou být výrazně měněny podle hloubky nebo odstínu barvy, ale základní princip stojí za zapamatování při výběru barevné palety.

Růžové jsou zábavné, živé, pozitivní a ženské.

Červené jsou vášnivé, odvážné, intimní a uklidňující.

Oranžové povzbuzují tvořivost a jsou teplé a útulné.

Žluté jsou vítací a slunečné. Temně žluté pomáhají mozku lépe pracovat.

Zelené znázorňují přírodu a jsou uklidňující, osvěžující a odlehčující.

Modré jsou spojené s nebem a vodou, podporují čisté myšlení a utvářejí tiché a meditativní prostředí.

Fialové mohou být povzbuzující a sexy, zatímco modré fialové jsou ochlazující a spirituální.

Odborná literatura dodává: Vztahy studených a teplých barev mohou udělat hodně, ale taky všechno zkazit. Teplé barvy – například žlutá, oranžová, červená – opticky zmenšují. Velké místnosti působí intimněji, plochy a předměty v těchto barvách působí, jako by stály blíž. Studené barvy – například zelená, modrá – opticky rozšiřují plochy a předměty v těchto barvách působí jako by stály dál, než ve skutečnosti jsou. Světlé barvy prostor rozšiřují a opticky odlehčují. Tmavé barvy prostor zužují a mohou vyvolávat i stísněné pocity. Také pomocí barev můžete zvýšit nebo snížit pocit tepla v místnosti průměrně o dva stupně. Teplé odstíny prohřejí pokoj s oknem orientovaným na sever. Studené odstíny ochladí pokoj s oknem orientovaným na jih.